Czarnobyl

Elektrownia jądrowa w Czarnobylu

Elektrownia jądrowa w Czarnobylu to nie jest miejsce dla turystów. Nie można tu sobie przyjechać, kupić bilet i wejść pozwiedzać. Ilość przepustek, łapówek i znajomości potrzebna by wejść do środka przerasta zwykłego śmiertelnika. Miałem to szczęście, że załatwili to wszystko za mnie ludzie ze Strefy Zero. Chwała im za to.

Czarnobyl
Czarnobylska elektrownia jądrowa – blok nr 4

Od razu na wstępie obalę mit, który mówi, że ten teren jest całkowicie zamknięty, życia tam nie ma, wszyscy chodzą w maskach i kombinezonach, drzewa święcą, psy mają dwie głowy, a ludzie co tam byli w krótkim czasie po wizycie umierają na białaczkę. Nic z tych rzeczy. Życie wewnątrz i wokół elektrowni wygląda całkiem normalnie, a promieniowanie nie jest groźne dla zdrowia.

Stacja Semykhody
Stacja Semykhody

Z miasta Sławutycz (wybudowanego w pół roku dla przesiedleńców z Prypeci) jedziemy darmowym pociągiem do stacji Semykhody. Trasa prowadzi przez Białoruś i trwa około 40 minut. Pociągiem tym prócz nas, dojeżdża do pracy jeszcze około tysiąca osób. Dziennie pociągów jest trzy więc razem 3 tysiące. Skład jest niesamowicie długi (chyba z 200m) więc miejsce siedzące znajdzie się dla każdego. W Semykhodach wyjście z pociągu prowadzi na zamknięty peron. Jeśli nie masz przepustki by wejść do strefy, pozostaje ci siedzieć w wagonie 7 godzin aż do odjazdu powrotnego. Po sprawdzeniu przepustek, zwyczajny miejski autobus zabiera nas pod blok numer 3.

W odległości około 0,5 km od elektrowni promieniowanie nie odbiega znacząco od normy.
W odległości około 0,5 km od elektrowni promieniowanie nie odbiega znacząco od normy.

Elektrownia Jądrowa "Czarnobyl" - blok nr 3
Czarnobylska elektrownia jądrowa – blok nr 3

Z początku wszystko wewnątrz wygląda jak zwykły biurowiec. Dopiero gdy wchodzimy do prowizorycznej szatni gdzie musimy się przebrać w białe stroje i ochraniacze na buty zaczyna się elektrownia. Przy przejściu przez bramki każdy otrzymuje małe urządzenie, które będzie mierzyć otrzymaną dawkę promieniowania. Jednak po wyjściu, nikt nas nie poinformował o otrzymanej dawce – wszystkie wylądowały w jednym worku.

Dostajemy mierniki otrzymanego promieniowania, których potem i tak nikt nie sprawdza.
Dostajemy mierniki otrzymanego promieniowania, których potem i tak nikt nie sprawdza.

20131011_131619

20131011_133912

Po kilkuminutowej wędrówce dłuuugim korytarzem dochodzimy do sterowni. Tam siedzi sobie jeden pan przy biureczku i kontroluje wszystko. Co kontroluje skoro nic tam nie jest włączone? On sam chyba tego nie wie. Wszystko pozwala nam dotknąć, przekręcić, wcisnąć i obejrzeć. Nic tu nie działa, a technologia jest już dawno przestarzała. Elektrownia została całkowicie wyłączona (blok nr 3 jako ostatni) 15 grudnia 2000 roku.

Sterownia

Sterownia

Sterownia

Po wizycie w sterowni idziemy dalej ciągnącym się korytarzem, zbliżając się co raz bardziej do bloku numer 4 – tego w którym doszło do awarii. Serce zaczyna mi bić co raz mocniej. Zbliżam się do miejsca, o którym wcześniej dużo czytałem i słyszałem, a które wydawało się całkowicie niedostępne. Dla tutejszych pracowników to codzienność, ja będąc w tym miejscu czuję się jak ktoś wyjątkowy.

Blok nr 3 i 4

Wagon do przewozu paliwa jądrowego
Za oknem mijamy wagon do przewozu paliwa jądrowego

20131011_134114

Będąc już przy ścianie bloku czwartego sprawdzam promieniowanie. Około 5,5 µSv/h (mikrosiwertów na godzinę). 37 razy ponad normę (zakładając, że naturalne promieniowanie to 0,15 µSv/h). Nie jest to dawka, która może mieć jakikolwiek wpływ na nasze zdrowie. A już na pewno nie przez okres kilkunastu minut.

Pomnik Chodemczuka

Dochodzimy do miejsca, w którym niegdyś było przejście z bloku numer 3 do bloku numer 4. Dziś przejście jest zamurowane a na ścianie znajduję się symboliczny grób Walerego Chodemczuka – pierwszej ofiary katastrofy. W momencie wybuchu znajdował się on nad reaktorem. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Wdowa po nim odwiedza to miejsce co roku 26 kwietnia.

20131011_134959(0)

Na samym końcu korytarza dochodzimy do pomieszczenia gdzie znajdują się główne pompy obiegowe. To one pompują parę wodną, która napędza turbiny elektrowni. Tu dozymetr wskazuje ponad 11 µSv/h – 80 razy ponad normę (najwięcej podczas wizyty). Jeśli myślisz że to dużo, to jesteś w wielkim błędzie. Czy wiesz, że podczas lotu nad Europą na wysokości 8 tysięcy metrów otrzymujesz podobną dawkę promieniowania tyle że z kosmosu? Jeżeli boisz się przyjechać do strefy czarnobylskiej, to tym bardziej powinieneś obawiać się latania samolotem.

20131011_141337_4

Przy wyjściu z elektrowni każdy obowiązkowo musi przejść przez bramkę, która sprawdza twoje napromieniowanie. Jeśli otrzymałeś zbyt dużą dawkę – zapiszczy. Z naszej grupy nikomu nie zapiszczała… Przy wyjściu ze strefy również trzeba przejść przez taką bramkę i przy wejściu na peron jeszcze raz. Po co tyle razy skoro jest tam bezpiecznie? Przepisy. Na pewno przepisy.

Pomnik pamięci ofiar Czarnobyla
Pomnik pamięci ofiar Czarnobyla w Sławutyczu

Po powrocie z Ukrainy, z ciekawości zmierzyłem ile wynosi promieniowanie w Warszawie. Wszelkie źródła podają, że naturalne promieniowanie gamma w miastach wynosi 0,15-0,20 µSv/h. Tamtego dnia dozymetr wskazywał tylko 0,08 µSv/h. Wpływ na to ma też pogoda. Prześwietlenie rentgenowskie to maksymalnie 2500 µSv. Choroba popromienna zaczyna się od 250 000 µSv. Policzcie sobie sami ile musicie przebywać w danym miejscu by otrzymywać taką dawkę. Boicie się nadal?

Warszawa - promieniowanie